Festa de Sant Antoni Abad.

El diumenge dia 18 de gener passat celebrarem a la nostra Parròquia la festa de Sant Antoni Abad. A les 11:30h. hi hagué un ofici en honor d’aquest sant protector dels animals i acte seguit la seva imatge, precedida pel penó i la bandera, i portada per alguns homes del nostre poble que duen el nom d’Antoni, fou treta a la Plaça de la Vila on s’hi realitzaren les tradicionals beneïdes. Totes les persones que s’acostaren per rebre la benedicció foren obsequiades amb unes estampes que reproduïen els Goigs en llaor de Sant Antoni.

IMG-20150118-WA0012

Sa Pobla homeneja al prevere sencellers Mossèn Pau Sans.

Des de l'any 2007, l'Obreria de sant Antoni de sa Pobla, la diada del seu patró, entrega la "Tau d'or" a un membres destacat per la promoció de l'esperit antonià. Enguany, tot just després de l'Ofici de sant Antoni que presidí Mn. Bartomeu Villalonga Moyà, els obrers entregaren l'esmentada insignia al nostre compatrici Mn. Pau Sans Sureda (Sencelles, 1927), que porta una vintena d'anys a la parròquia Our Lady of the Cenacle dels Estats Units. Aprofitant les seves vacances, Don Pau des de fa 15 anys ençà no deixa mai de participar de la festa gran poblera.

pau sans

Reportatge sobre les capelletes de la Sagrada Família a Ib3 TV.

El programa Mosaic que emet IB3 TV els diumenges al matí és un espai televisiu on hi tenen cabuda diversos reportatges referents a la vida de l’Església Catòlica de Mallorca i que edita el Secretariat de Mitjans de Comunicació Social del Bisbat de Mallorca. Una vegada s’assabentaren del revulsiu que havia suposat la reorganització de la Visita Domiciliaria de la Sagrada Família a Sencelles, enviaren un dels seus equips en el nostre poble per enregistrar un dels seus reportatges. Aquest fou emes dia 18 de gener. Les famílies associades Ferragut-Rosselló, Rosselló-Arrom i Zuàzaga-Alomar, obriren les portes de casa seva per explicar a tothom la recuperació d’aquesta simpàtica costum en el nostre poble i transmetre l’alegria que això ha pogut reportar a les seves llars.

Ubicació del retaule del Roser a la sagristia.

A principis del mes de febrer fou col·locat el retaule de la Mare de Déu del Roser, obra de Mateu López, datat de l’any 1569 i recentment restaurat, en la ubicació definitiva, després de romandre exposat president l’Altar Major durant totes les festes de Nadal. El lloc que s’ha cregut més convenient, principalment per motius de seguretat i conservació és dins la sagristia major de la nostra església, tot presidint les calaixeres i dins l’àmbit del petit museu parroquial. Cal apuntar que des de la presentació del retaule restaurat no és poca la gent que demostra interès per aquesta obra i demanen poder adquirir el llibret que ara també s’ha publicat amb la seva història.

Tant de bo que aviat puguem trobar finançament per poder seguir restaurant alguna peça més del nostre patrimoni artístic i que en més d’una ocasió requereixen urgents intervencions.

Festa de Santa Àgueda.

El passat dia 5 de febrer, una vegada més el poble de Sencelles es va desvetllar per honorar a la seva patrona la Verge i Màrtir Santa Àgueda. En aquesta ocasió fou convidat a presidir l’ofici major Mossèn Llorenç Sastre, capellà del Reial Monestir de Santa Clara de Palma, el qual va dirigir a l’assemblea que omplia l’església parroquial de Sant Pere una ben adequada homilia, que sense oblidar la tradició de la festa patronal va fer una catequesis adreçada a les famílies i als seus valors.

20150205 121255

El moment més esperat i solemene de la celebració fou durant l’Oferta que tot venerant les relíquies de Santa Àgueda, tot el poble encapçalat per les autoritats civils i religioses, renovarem el vot immemorial de venerar-la com a Patrona de la Vila, a l’hora que es cantaven els populars Goigs en llaor de Santa Àgueda i es repartien estampes a tothom.

Acabada la celebració es feu una visita espiritual a la seva capella durant la qual el Rector de la Parròquia de Sencelles, Mossèn Guillem Feliu, va posar sol·licitar la protecció de Santa Àgueda damunt tota la gent sencellera i les activitats que s’hi realitzen. Acte seguit fou beneït un bellíssim frontal que per aquella ocasió estrenava la capella patronal, donació d’un devot seu i que va esser apadrinat pels nins Rosa Maria Llabrés Mesquida i Antoni Zuàzaga Alomar, fillola i fill dels sagristans majors.

20150206 161017

Benedicció Apostòlica del Sant Pare Francesc.

Dia 22 de febrer arribava a Sencelles una Benedicció Apostòlica del Papa Francesc, signada el dia 16 anterior i dirigida a totes les famílies del nostre poble associades a la Visita Domiciliaria de la Sagrada Família. Aquesta fou sol·licitada una setmana abans, a les oficines de la “Llimosneria Apostòlica” del Vaticà.

Festes de la Beata Francinaina.

Aquest any 2015 les festes de la nostra Beata Francinaina s’han desenvolupat de manera meritosa, amb un ambiciós programa dirigit a totes les edats i gràcies a l’afany de la vitenca Associació Tia Xiroia. Cal remarcar que cada un dels actes s’ha vist concorregut de manera extraordinària tant per gent sencellera com de provinent d’altres bandes de Mallorca i fora de Mallorca que no dubtaren en venir fins aquí per associar-se als diversos actes.

20150227 180357

El dissabte anterior s’obriren les festes amb una trobada de tots els grups de catequesis de les parròquies de Sineu, Sencelles, Llubí i Costitx. El diumenge dia 22 la inauguració del plafó ceràmic situat en el cap de cantó del carrer Glosador Cartutxo amb el carrer Sor Francinaina. I el dia 26 a vespre, l’acostumada vetlla de pregària a la capella del Convent de la Caritat. El 27 de Febrer, dia gran de la nostra Beata, va matinar amb el temps en contra a les nostres expectatives, però això no fou inconvenient per demostrar una vegada més la devoció i l’estima del poble senceller envers la nostra “Germana Major”. Faltaven poc minuts per les 10 del matí, mentre les campanes de la parròquia tocaven amb to de goig i de la megafonia del campanar sonaven els diversos goigs de la Beata, que l’església s’omplia de gom en gom per a la primera missa del dia. Aquesta fou presidida pel nostre Rector, Mn. Guillem Feliu. A les 11 encara molta més gent estava a punt per participar de l’ofrena floral a la Beata, acte el més sublim de totes les festes, i aquí també s’hi volgué associar el cel, aturant-se de ploure per una estona i fins i tot aclarint-se les nuvolades.

El cerimonial sempre d’acord amb la tradició; la comitiva formada per centenars de persones de totes les edats, la majoria vestides a l’antiga, i acompanyada per un parell de colles de xeremiers, va visitar el sepulcre de la Beata i seguí cap a la plaça. Arribats en aquest lloc, enguany, la persona elegida per fer la salutació fou la nostra paisana, la Germana de la Caritat Antònia Campaner, de Sa Creu, la qual va exposar la seva experiència com a missionera al Burundi, precisament en aquest dia que, des de fa anys, dedicam a solidaritzar-nos amb la gent d’aquest país africà. Després que tothom ofrenés el seu ram de flors al peu del monument a dins l’església s’hi feu una celebració per els infants. Al capvespre, també per ells, jocs al poliesportiu municipal i ja al vespre l’ofici solemne del dia per el que enguany fou convidat a presidir i predicar el Pare Antoni Canyelles, prepòsit del Convent de Sant Felip Neri de Palma. Dissabte dia 28 una vuitantena llarga de persones van córrer el tram existent entre la Plaça de Sencelles, el Convent de la Caritat i la Caseta de la Beata, també com a senya de solidaritat. Aquesta activitat es pogué dur a terme gràcies a la inigualable col·laboració de persones sencelleres ben compromeses amb l’esport com ara Guillem Mut, Toni Artigues, Francesc Xavier Juan... i el celler “Vins i Vinyes ca sa Padrina”. El colofó de totes aquestes diades arribà el diumenge 1 de març amb el magna concert que oferí Maria del Mar Bonet davant un auditori de quasi 400 persones, que sens dubte gaudiren de la bona veu i mestria d’aquesta cantautora mallorquina.

jordi-llabres

Jordi Llabrés i Sans.

 


We use cookies

We use cookies on our website. Some of them are essential for the operation of the site, while others help us to improve this site and the user experience (tracking cookies). You can decide for yourself whether you want to allow cookies or not. Please note that if you reject them, you may not be able to use all the functionalities of the site.