D’ençà que sortí el darrer noticiari la vida de la nostra Parròquia s’ha marcat, principalment, per les celebracions de la Setmana Santa i el goig del temps pasqual.

Aquestes van començar el dia 24 de març, Diumenge del Ram, amb la benedicció de palmes i rams a la Capella del Convent de la Caritat, com és costum de cada any. La celebració va seguir amb la processó que rememora l’Entrada Triomfal de Jesús a Jerusalem i l’ofici del dia a l’Església Parroquial. El Tridu Pasqual va començar el Dijous Sant. A les vuit del vespre solemnement es va celebrar la Missa de la Santa Cena amb el lavatori de peus als nins i nines que aquest any han de rebre la Primera Comunió i en acabar la reserva del Santíssim a la Casa Santa o Monument. Val a dir que un any més aquest es va veure profusament adornat amb multitud de lliris blancs oferts, tots, per gent del nostre poble. Durant la nit d’aquest dia prengué protagonisme la Processó del Sant Crist de la Sang que va transcorre pels carrers del nostre poble, tot seguint l’itinerari marcat de les catorze estacions del Via Crucis i amb acompanyament de les confraries de l’Ecce-Homo, de la Mare de Déu dels Dolors i de Jesús de Nazaret, amb els seus respectius passos, la banda de tambors i bon nombre de gent. La implicació dels nostres agents de la Policia Local de Sencelles va ajudar a la bona organització d’aquesta i de totes les processons de la Setmana Santa. A les onze de la nit, amb tota puntualitat es va celebrar en el Monument una Hora Santa preparada, com cada any amb molt d’encert, per l’equip de catequistes de la nostra Parròquia.

038

Durant tot el Divendres Sant l’església va romandre oberta per facilitar a la gent poder fer la visita a la Casa Santa. Els diferents torns de vetlla s’iniciaren a les 7 del matí i es perllongaren fins a les 9  del vespre, els cobriren 17 persones voluntàries i hi van passar, aproximadament, unes 230 persones. Entrada de vespre celebrarem la funció de la Passió i Mort del Bon Jesús, amb tot el seu cerimonial tan particular d’aquest dia. Centraren la solemne celebració la lectura de la Passió, la veneració de la Santa Creu, la Comunió i la posterior processó del Sant Enterrament.

L’esclat de la llum i de l’alegria pasqual es feu palpable el Dissabte Sant durant la Vigília Pasqual. La benedicció del foc per poder encendre el Ciri Pasqual, la riquíssima celebració de la paraula pròpia d’aquest dia, la benedicció de l’Aigua de la Font Baptismal... fan que aquesta sigui la festa més solemne, important i significativa de tot l’any. I el Diumenge de Pasqua la tradicional i popular processó del Sant Encontre de Jesús amb la seva Mare. Serveixin aquestes paraules per agrair a tota la gent i grups que d’una manera o altre s’han implicat amb l’organització d’aquestes festes, a la Societat de Casadors de Sencelles, a la Coral Sor Francinaina, a les diverses confraries, al Cor Parroquial, a l’Escolania, al grup de capilleres i netejadores, a la banda de tambors, etc.

038

Concert de d’Orquestra de Corda
El passat dia 13 d’abril a mig dia, la nostra Església Parroquial es va convertir en l’escenari que acollia un interessantíssim concert d’Orquestra de Corda formada per l’Escola Municipal de Música “Andreu Torrens” de Santa Maria del Camí que dirigeix el Sr. Alfredo Ardanaz i l’Escola de Violí de Sencelles que dirigeix la Sra. Laura Àlvarez, resident a Biniali i bona amiga nostra.

La Seu de Mallorca instal·larà el Memorial dels Sants i Beats mallorquins
Amb molt de goig, el passat dia 17 d’abril, varem conèixer la noticia de que la Seu de Mallorca ha rebut l’aprovació de la Comissió de Patrimoni del Consell de Mallorca, per poder instal·lar una escultura de Jaume Falconer que farà memòria dels vint-i-nou sants i beats que ha vist néixer la nostra terra mallorquina, entre els quals la Beata Francinaina de Sencelles. El lloc on es col·locarà és el més indicat, la Catedral; no de bades és l’església mare de tots els mallorquins catòlics.  I el moment elegit, també el més propici. Aquesta obra, plena de simbolisme bíblic i lul·lià, en paraules del Degà del Capítol Mn. Joan Bauzà, es col·locarà durant un temps determinat, coincidint amb l’Any de la Fe que celebra tota la cristiandat.

Els primers dijous de cada mes
Com és habitual durant tots els mesos, excepte durant l’estiu, en arribar el primer dijous de cada mes els capellans de la nostra Parròquia fan la visita als majors i malalts de Sencelles i fora vila que ho desitgen. Aquesta és una ocasió molt favorable per mantenir el contacte entre uns i els altres. A més si en algun moment puntual algú desitja rebre una visita o combregar, heu de saber que la nostra Parròquia també compta amb un equip de ministres extraordinaris de la Comunió. Podeu avisar en el Convent de la Caritat o a les persones que formen aquest grup, na Francisca Llabrés (Patró), na Jerònima Campaner (Conet) o a un servidor.

Primeres Comunions
El passat dissabte dia 11 de maig, coincidint amb la festa de l’Ascensió del Senyor es va celebrar a la nostra Parròquia el primer torn de primeres comunions d’aquest any. El segon torn serà dia 26 de maig i en total seran deu nins i nines els que aquest any participaran per primer cop del banquet de l’Eucaristia.    

Jordi Llabrés i Sans, cronista de la Parròquia de Sencelles.  


We use cookies

We use cookies on our website. Some of them are essential for the operation of the site, while others help us to improve this site and the user experience (tracking cookies). You can decide for yourself whether you want to allow cookies or not. Please note that if you reject them, you may not be able to use all the functionalities of the site.