Amb una setmana repleta d'actes i celebracions el poble de Sencelles i per iniciativa de l’Associació Tia Xiroia, va celebrar a finals de febrer la festa de la Beata Francinaina, coincidint aquest any amb el 25è aniversari de la seva Beatifiació.

Durant el cap de setmana anterior prengué especial rellevància la conferència que vingué a donar a Sencelles la Germana Teresa Forcades, monja benedictina del Monestir de Sant Benet de Montserrat, davant una multitudinària presència de persones (es calcula que quasi 800 persones) que ompliren el pavelló municipal d’esports. El dia 23 a les 4 del capvespre es dugué a terme un recorregut històric entorn de la figura de Sor Francinaina en el que hi van participar unes 150 persones. De la mà de Sor Cecilia Miró, Germana de la Caritat i de Jordi Llabrés i Sans, cronista oficial de Sencelles es pogueren visitar llocs relacionats amb la vida de la Beata, com son la Casa de Can Xiroia que ella convertí amb Convent de la Caritat, el carrer Sor Francinaina, la posada de Can Raió, Son Mansena, Can Bruno, Can Molinas, la Parròquia de Sant Pere, el Monument de la Plaça, la Creu de s'Era d'en Pelat, etc.

festa-beata-2014-1

El dia 26 de febrer, coincidint amb la vigília de l'aniversari de la mort de la Beata Francinaina, com de costum es dugué a terme la vetlla de pregària entorn del seu Sepulcre a la Capella de la Caritat. El dijous dia 27 el programa es presentava ben atapeït d'actes i celebracions i el poble va despertar bellament engalanat, enmurtat i les cases lluint els seus domassos. A les 10:30 l'església s'omplí de gent, principalment vinguda de fora, per la celebració de l'Eucaristia matinera que presidí el Rector de Sencelles i que concelebraren Mn. Àngel Reigades, rector de Porreres i Mn. Pere Vallés, rector de Gènova. Després s'organitzà la multitudinària processó que primerament havia de visitar el Sepulcre de la Beata i després el seu Monument, on cada any i tal com marca la tradició s'hi fa l’ofrena floral.

festa-beata-2014-3

Abans de començar aquesta, aquest any na Francina Roig, amb representació dels quintos del 89, feu la salutació i la Mare General de la Congregació de Germanes de la Caritat Sor Bàrbara Pasqual i el Batle de Sencelles Sr. Bartomeu Morro, van descobrir un monòlit que instal·lat als peus del monument, d’ara endavant esdevindrà un reconeixement del nostre poble a tots els peregrins que, honorant a la Beata Francinaina, visiten Sencelles durant. Acte seguit a l'església parroquial es va dur a terme una pregària per els nins i nines que va organitzar l'equip de catequistes de Sencelles, la qual va acabar a la Plaça de la Vila amb una amollada d'uns 400 globus que simbolitzaven els valors que cal que tinguem els que formem l'Església i la societat en general. Durant la tarda, també pels més jovenets, jocs populars. I ja al vespre, altre vegada l'església plena de gom en gom, per assistir a l'ofici solemne de la diada que aquest any va presidir el Vicari General de Mallorca, Mn. Antoni Vera i en la que hi van concelebrar els preveres de la Parròquia de Sencelles, Mn. Pere Cirer rector de Santa Eugènia i Mn. Simó J. Garau, rector d’Inca.

festa-beata-2014-2

Cal tenir present que un any més, aprofitant la festa del 27 de Febrer, s’ha dut a terme la campanya de recollida de donatius que l’Associació Tia Xiroia destina a les missions que la Congregació de Germanes de la Caritat tenen en els països més desfavorits (Hondures, Perú i Burundi). Les persones que hi col·laboraren, una vegada més foren obsequiades amb una bosseta de caramels beneits per la festa de Sant Blai.   

Les festes seguiren el dissabte dia 1 de març amb la posada en escena de l'obra de teatre "Mare d'un Poble" que escrigué l'any 1940 el prevere senceller Mn. Bartomeu Oliver. En aquesta representació hi van actuar una trentena de nines, al·lotes i dones del nostre poble, que en perfecte coordinació i harmonia, durant els darrers mesos treballaren de valent per fer-nos gaudir una vegada més de tot l’encant i la gràcia d’aquest drama tant nostrat. L’Associació Tia Xiroia vol fer públic el seu agraïment ben sentit envers les persones que s’han implicat  en fer possible l’èxit que va suposar aquest acte. Des de el company Miquel Àngel Torrens, de Ruberts, que hi col·laborà aportant els seus coneixements de direcció de teatre, les persones que cosiren els hàbits de les monges i cuidaren del vestuari, els que no escatimaren ni hores ni esforços en el decorat i condicionant l’església, a la Brigada Municipal de Sencelles i com no, als centenars de persones que ompliren fins a la bandera la nostra Parròquia. Gràcies a la professionalitat del fotògraf Sebastià Roig d’ara endavant podem gaudir amb l’enregistrament de “Mare d’un Poble”. La vetllada d’aquell mateix dia fou aprofitada per dur a terme la presentació d'una nova tonada dedicada a la Beata, amb lletra de Mateu Matas "Xurí" i música de Joan Florit. La interpretació de l’estrena comptà amb la veu de Maria Salas Oliver i l’acompanyament dels components del grup “Es Capoll Llarg”.

I ja per tancar el programa festiu, dia 1 de març es dugué a terme la Segona Cursa Solidària, des de el Convent de la Caritat fins a la Caseta de s’Ariçal, organitzada conjuntament amb el Club Ciclista de Sencelles, en la que hi van participar unes 90 persones.

L’Associació Tia Xiroia vol agrair la implicació de tanta gent en la organització dels diversos actes i també  la participació, a vegades de manera massiva i amb resultats insospitats per nosaltres. Les fotografies que acompanyen aquesta col·laboració corresponen a l’ofrena floral del dia 27 de Febrer, sens dubte l’acte més important i tradicional de les festes que any rere any el nostre poble vol dedicar a la seva Filla més Il·lustre i Major, la Beata Francinaina.

festa-beata-2014-5

L’Associació Tia Xiroia.

 


We use cookies

We use cookies on our website. Some of them are essential for the operation of the site, while others help us to improve this site and the user experience (tracking cookies). You can decide for yourself whether you want to allow cookies or not. Please note that if you reject them, you may not be able to use all the functionalities of the site.