Nomenament d’Arxipreste
Una vegada més el rector de la nostra Parròquia, Mn. Josep Cerdà i Tomàs ha esta elegit com a Arxipreste del Pla. El nomenament signat pel Bisbe de Mallorca es feu efectiu poc abans de les festes de Nadal. El nostre arxiprestat  està format per tretze municipis i disset: la de la Immaculada Concepció i Beat Ramon Llull de Randa, Ntra. Sra. d’Atotxa d’Ariany, Ntra. Sra. de la Consolació de Porreres, Ntra. Sra. de la Salut de Maria de la Salut, Ntra. Sra. de Loreto de Lloret de Vistalegre, Sant Bartomeu de Montuïri, Sant Cosme i Sant Damià de Pina, Sant Cristòfol de Biniali, Sant Feliu de Llubí, Sant Joan Baptista de Sant Joan, Sant Pere de Petra, Sant Pere de Sencelles, Sant Pere i Sant Pau d’algaida, Santa Bàrbara de Vilafranca de Bonany, Santa Eugènia, Santa Maria de Costitx i Santa Maria de Sineu.

Les comunitats religioses que hi ha son les següents: de vida contemplativa hi ha un monestir de Franciscanes Concepcionistes a Sineu, comunitats d’homes a Sant Felip Neri de Porreres, Franciscans Fra Menors a Petra i Missioners dels Sagrats Cors a Sant Honorat del Puig de Randa. Comunitats de religioses de Germanes de la Caritat a Sencelles dues cases, a Porreres  i a Vilafranca, de Franciscanes Filles de la Misericòrdia a Pina i a Santa Eugènia. Darrerament hem vist tancar els convents de Sineu i Costitx.

Els santuaris i ermites també son nombrosos: Nostra Sra. de Cura, Sant Honorat, la Pau de Castellitx, Montision de Porreres, Sant Miquel de Montuïri, Sant Crist del Remei de Llubí, Nostra Sra. de Consolació de Sant Joan, Bonany de Petra i Verge Poderosa de Sineu.

El grup de capellans que serveixen a les desset parròquies de l’arxiprestat està format per 11 membres amb nomenaments parroquials de rectors o vicaris, més altres preveres, en alguns casos ja jubilats, que hi col·laboren en temes de pastoral.

Mensualment tots els laics i laiques de les diverses parròquies de l’Arxiprestat som convidats a unes sessions de formació, en les que es tracten diversos temes d’interès social i d’actualitat. Les trobades es duen a terme un dilluns de cada mes en el Santuari de Consolació, de Sant Joan.

Actes nadalencs a la nostra Parròquia
Una vegada més la nostra Parròquia de Sant Pere s’ha posat a disposició del poble obrint les seves portes per tal de poder dur a terme alguns concerts de música nadalenca i altres actes propis d’aquells dies de les festes de Nadal. Així aprofitaren aquesta avinentesa l’alumnat i professorat del Col·legi Públic de Sencelles, els alumnes de l’Escola de Violins de Sencelles, la Coral Sor Francinaina Cirer i fins i tot ses Majestats els Reis d’Orient que no han volgut faltar a la seva cita anual amb els sencellers.

Matines de Nadal
Amb una església ben engalanada de neules i arreglats els betlems, tot això gràcies a una bona colla de joves i al·lotes que any rere any cuiden d’aquest afer, el dia 24 de desembre, dissabte de Nadal, celebrarem amb especial rellevància i solemnitat les tradicionals Matines pel Naixement de l’Infant Jesús. I al bon efecte que oferia la nostra església vestida de festa i de llum, s’hi afegí el goig de veure-la ben plena de gent. Va presidir la celebració el Sr. Rector, animaren el cant el Cor Parroquial i com no podia esser d’altre manera hi va participar l’Escolania Parroquial, que aquell dia es veia augmentada amb cinc escolans nous. Aquest any el misteriós i profètic Cant de la Sibil·la fou interpretat per la joveneta Jero Mut Campaner, el Cant de l’Àngel per la seva germana Ada i va predicar el Sermó de la Calenda el nin Guillem Alomar Ferrer. Tots tres, amb un encertat ajust, ens feren gaudir de tota l’essència d’aquestes tradicions nadalenques tant nostrades i foren generosament aplaudits.

sermoner-sibila-angel

Solidaritat envers els més necessitats
En motiu de les festes de Nadal es va demostrar una gran sensibilització de la gent per tal d’ajudar a pal·liar les necessitats del nombrós grup de famílies i usuaris del “Rebost Solidari” de Càritas Parroquial. A principis del temps d’Advent s’impulsà una campanya de recollida d’aliments que suposà un èxit quasi fora precedents i no foren pocs els grups i col·lectius de gent sencellera que s’hi sumaren fent arribar els seus donatius, tant en productes alimentaris com en efectiu. Entre aquests s’hi pot comptar l’Associació “Es Pou Major”, els veïns del Carrer de Bons Aires, els participants de la Catequesis Parroquial, l’alumnat del Col·legi Públic i de l’Escoleta d’Infants “Es Molins”, el grup “Sencelles Difusió Cultural” que va sortejar a benefici de Càritas Parroquial tres quadres i les cantadores del Cor Parroquial que en diverses ocasions sortiren a cantar per les cases i carrers del nostre poble, amb l’objectiu de recollir almoines. Tota aquell allau de solidaritat feu possible que un any més, a part dels acostumats repartiments d’aliments dels dijous, es pogués fer uns lots especials de productes de Nadal que es van entregar el dia 23 de desembre i per la festa dels Reis, joguines per tots els nins i nines.

donatiu caritas

Beneïdes de Sant Antoni, de la Candelera i de Sant Blai
Coincidint amb les diades de Sant Antoni de Vianna (17 de gener), patró de la pagesia mallorquina i dels animals, de la Mare de Déu del Candeler (2 de febrer) i de Sant Blai (3 de febrer), la nostra Parròquia de Sencelles no va descuidar de celebrar aquestes festes, fent les tradicionals beneïdes dels animals, de les candeles i dels fruits i caramels, respectivament. Les primeres foren molt concorregudes com cada any, i es va notant un augment important de gent que darrerament participa de les del dia de Sant Blai.

beneides-st-antoni

Festa Patronal de Santa Àgueda
Dia 5 de febrer el poble de Sencelles es va tornar a vestir de festa per celebrar amb honors de Patrona a la Verge i Màrtir Santa Àgueda de Sicilia. A les 11 del matí l'església parroquial s'omplí de gent, en el més estricte sentit de la paraula, per assistir a l'ofici solemne. Aquest any fou convidat a presidir i predicar Mn. Antoni Fullana, Canonge de la Seu. Les autoritats municipals, així com els obrers majors de la Patrona i una representació de cavallers de l'Orde Militar de Santa Àgata de Paternó, amb el seu Prior de Catalunya i Aragó al cap davant, ocuparen llocs de preferència. Els moments més emotius de la celebració arribaren a l'Ofertori quant, així com mana la tradició, un sacerdot fill del poble traslladà la imatge reliquiari de Santa Àgueda guardada a la seva capella, per rebre la veneració de tot el seu poble i dels devots que es feren presents a la festa. Un cop acabat l'ofici, en presència de les autoritats i de tots els presents els cavallers de Paternó, van imposar la creu o Venera de la seva Orde a la imatge de la Patrona de Sencelles. Un any més la capella lluïa formosa enramellada de flors blanques gràcies a la implicació de l’Obrera o capellera, càrrec en el que enguany s’hi estrenava Maria Concepció Bennassar Llabrés.

veneracio-reliquies-sta-agueda

Il·luminació nova en el Portal Major de l’Església Parroquial

A mitjan mes de març, gràcies a l’ajut de l’Ajuntament de Sencelles i el treball de la Brigada Municipal, vam celebrar la col·locació de dues noves faroles en el Portal Major de la nostra Església Parroquial. D’aquesta manera, amb breu temps, hem pogut donar resposta als precs que ens feia la gent de posar més llum a les entrades que hi facilités l’accés, principalment els vespres d’hivern.

portal major parroquia

Representació de “Jesucristo Superstar”

El dissabte dia 22 de març, de ple dins el temps de la Quaresma, un bon estol de joves i al·lotes de la Confraria de Nostra Senyora de la Soledat del barri palmesà del mateix nom, vingué a Sencelles amb tot un desplegament de so, llums i decorat, per posar en escena, davant un nombrós públic que omplia la nostra església, el musical “Jesucristo Superstar”, òpera rock estrenada l’any 1971 en el escenaris de Broadway, amb música de Andrew Lloyd Webbery i lletra de Tim Rice. A Espanya fou representada per primer cop l’any 1975 en el Teatre Alcalà Palace de Madrid, produïda i protagonitzada pel famós cantautor Camilo Sesto, assolint un èxit rotund que la va mantenir en cartell durant sis mesos. Des de fa uns anys aquests membres de la dita Confraria de la Soledat l’escenifiquen en diversos llocs de Mallorca per tal de recollir fons que després destinen a obra benèfica, el que es va recollir a Sencelles va esser per Càritas.
 

Jordi Llabrés i Sans, cronista.
    

 


We use cookies

We use cookies on our website. Some of them are essential for the operation of the site, while others help us to improve this site and the user experience (tracking cookies). You can decide for yourself whether you want to allow cookies or not. Please note that if you reject them, you may not be able to use all the functionalities of the site.