Inici del rectorat de Don Joan Pons.

A principis d’aquest mes d’octubre de 2015 la nostra parròquia ençata una nova etapa de la seva història amb l’inici del rectorat de Mossèn Joan Pons i Payeras. Tot d’una que ens arribà la notícia del nomenament, el Consell Parroquial es posà en marxa per preparar una rebuda digne i afectuosa. La tasca primordial era adequar de bell nou la rectoria per tal de que Don Joan hi pogués passar a viure, ja que des de el primer moment ell va manifestar que aquesta era la seva intenció. La resposta del poble davant aquesta decisió fou d’agraïment i entusiasme, ja que després de deu anys, a Sencelles tornaríem comptar amb la presència habitual del rector. No faltà gent, principalment dones del mateix Consell que s’arromangaren de valent i oferiren els seus temps i les seves millors qualitats per retornar a la rectoria el caràcter d’una vivenda acollidora i que pogués cobrar la prestància, ara un poc decaiguda, que l’havia caracteritzat sempre.

El dia elegit per fer l’entrada el nou rector fou dia 3. Aquest va arribar al nostre poble entorn de les 4 del capvespre i lo primer de tot que va fer va esser visitar el Convent de la Caritat per encomanar a la nostra Beata Francinaina el seu ministeri pastoral de Sencelles. A les 18h., una comissió de regidors de l’Ajuntament encapçalada pel senyor Batle es presentaren a la rectoria per donar la benvinguda a Mossèn Joan i per oferir-se perquè les dues institucions que representen segueixin en col·laboració mútua i de respecte. A les 20h. tot era a punt per la pressa de possessió de la nostra Parròquia. L’església lluïa les seves millors gales, i de entre aquestes la principal, la gentada que omplia la seva nau àvids de conèixer al nou rector. Don Joan, mentre repicaven les campanes i de la megafonia del campanar sonava l’himne litúrgic Simon Ionnis, acompanyat de Mossèn Antoni Riutort, Arxipreste del Pla, feia la seva entrada solemne pel portal major. Just allà l’esperaven l’escolania “amb la Creu alçada” i tots els membres del Consell Parroquial. Se li donà la benvinguda i se l’hi feu entrega simbòlica de les claus. La celebració fou presidida per l’Arxipreste i animada pel cant de la Coral Sor Francinaina, pel ball de l’oferta que oferí l’agrupació Es Jonc i per la presència i participació de tots els grups parroquials. S’observà en tot moment el que estipula el ritual diocesà per l’inici del ministeri d’un rector i d’aquesta manera, en el moment oportú l’Arxipreste llegí el decret episcopal de nomenament, i feu entrega a Don Joan del Llibre dels Evangelis i de la clau del Sagrari. També amb unes paraules encertades va presentar-nos al que d’ara endavant serà el nostre pastor, va destacar-ne el seu dinamisme, el seu amor a l’Església i a la litúrgia, el seu interès per la història, per les coses habituals de cada dia i la seva predisposició per atendre a necessitats, va parlar-nos de la devoció que professa Don Joan a la Mare de Déu...

Nota simpàtica de la celebració, la que posaren un grupet de nins i nines que formen part dels grups infantils de la Parròquia (coro, grup d’esplai, catequesis i escolania). A l’hora de l’ofertori, presentaren tot el necessari per parar la Taula de l’Eucaristia i s’oferiren al nou rector, en nom de tota la comunitat, per reunir-se plegats per celebrar i viure la fe que ens anima a tots els cristians.

Just acabat l’acte el nou rector va dirigir les seves primeres paraules a la que d’ara endavant serà la seva feligresia, expressant-los la satisfacció de poder estar ara a Sencelles, la il·lusió d’emprendre projectes i reptes, la gratitud per la rebuda que l’hi oferiren els sencellers i sencelleres, la seva admiració per la nostra Beata i el desig de treballar perquè un dia tots plegats puguem celebrar-ne la canonització. Després va davallar els escalons de l’altar major per saludar a tots i a cada un dels presents. Mentre tant a l’esplanada del Portal dels Homes serviren galetes i vi dolç per tothom i la gent pogué entrar a la rectoria per poder veure’n els resultats de la posada a punt que hem fet referència, saludar a Dona Joana Payeras, la mare del rector i als altres familiars i paisans del poble natal de Búger que l’acompanyaren.

La primera missa que digué Don Joan Pons com a rector de la nostra Parròquia fou la del dia posterior, diumenge dia 4, a les 9h. del matí a l’Oratori de Ruberts, encomanant-se també a les mans de la Mare de Déu, Reina dels sacerdots i venerada en aquest lloc sota el títol del Carme.

La primera setmana...

... de Don Joan a Sencelles va estar marcada per la realització de les paraules que ens havia dirigit el mateix dia de la seva entrada. Posar-se a treballar sense perdre el temps. I dit i fet, com diem en bon mallorquí. Quasi cada dia de la setmana a la seva agenda hi havia marcat alguna reunió o trobada de feina. El dilluns amb l’Arxipreste i l’antic rector de Sencelles per fer el traspàs dels càrrecs parroquials. El dimarts amb les persones majors de la Residència Sor Francinaina, després amb l’equip de catequistes i el vespre encara va tenir temps per trobar-se amb el consell d’economia de la Parròquia. El dimecres amb el membres de l’Associació Tia Xiroia, el divendres amb el patronat de la Fundació Mossèn Bartomeu Oliver, etc. Que Déu l’hi conservi molts d’anys aquest dinamisme i ben segur que la nostra Parròquia en surt beneficiada.

Festa de Tots Sants i dia dels Fidels Difunts.

Enguany el dia de Tots Sants la missa que es celebrava en el cementeri, des de feia una quarantena d’anys fou substituïda per un respons en sufragi dels nostres difunts més adient al lloc i a les circumstàncies. Aquest canvi no fou entès per a tothom, la qual cosa feu que minvà considerablement l’assistència de gent a aquesta celebració. A la Parròquia s’hi digueren les misses de costum.

El que s’hi se mantén de manera inalterada aquests dies, son els centenars de visites de gent a les sepultures dels seus familiars i coneguts. Els dies anteriors i posteriors el cementeri de Sencelles va registrar una activitat considerable. Aprofitant aquesta bona costum, la Parròquia va organitzar per el dia dels Fidels Difunts una passejada cultural en aquest indret tan sagrat per a tots. El grup d’unes cinquanta persones que hi participaren van poder conèixer de primera mà la història del lloc, la manera com ha anat creixent amb el temps, curiositats i punts d’interès, etc. El vespre d’aquest mateix dia l’església parroquial va acollir un solemne ofici en sufragi de tots els difunts de Sencelles, especialment aquells que ens han deixat durant aquest darrer any. Els cantadors que pujaren al cor, s’esmolaren de valent i amb gran ajust cantaren la Missa de Requiem en llatí.

Adéu a les Germanes de la Caritat de la Residència.

La falta de vocacions a la vida religiosa és un fenomen que afecta ben de ple a les congregacions i ordes religioses establertes a Mallorca. Aquesta realitat es fa palesa també en la Congregació de les Germanes de la Caritat de Sant Vicenç de Paül, la qual en el darrer Capítol General celebrat durant el passat mes de juliol, prengué la dolorosa determinació de suprimir la comunitat de la Residència Sor Francinaina de Sencelles. La notícia fou rebuda a Sencelles amb una mescla de resignació i de pena, que en el cas dels propis residents encara es veia més pronunciada. Han estat molts anys, sense conèixer interrupció, de dedicació amatent, desinteressada i professional envers les persones que en aquesta casa troben l’ambient càlid i acollidor on passar-hi les velleses. Les darreres monges que l’han servida han estat Sor Catalina Perelló i Sor Sebastiana Gelabert, les quals han deixat petjades i records, que durant molts anys ens resultaran inesborrables. El dissabte dia 14 de novembre després de la missa vespertina, el patronat de la Fundació Hospital Sant Francesc d’Assis es va traslladar a la Residència per obsequiar i agrair a les monges. La comunitat quedà suprimida el dia 16 següent i tant Sor Catalina com Sor Sebastiana foren traslladades en el convent de la Caritat de Portocristo.

Visita mensual als malalts i vellets de Sencelles...

... que es veuen limitats a quedar-se a casa. Aquesta es fa cada primer divendres de mes i son unes trenta les persones que reben la visita i poden combregar si ho desitgen. D’aquesta manera la Parròquia mantén viva la relació amb aquest col·lectiu de persones que han estat els nostres antecessors en la vida parroquial i que ara, de cap de les maneres, no s’hi poden sentir externs.

Festa del Beat Ramon Llull.

Divendres dia 27 de novembre, l’Església celebra la festa del màrtir mallorquí Beat Ramon Llull. I aquest dia a la Basílica de Sant Francesc de Ciutat, lloc on s’hi troba el seu sepulcre, s’hi va inaugurar tot un any de celebracions commemoratives del setè centenari de la mort del Beat. Aquest mateix dia a Sencelles, a la missa vespertina, es feu memòria solemne del Beat Ramon Llull.

Inici de l’Advent.

El diumenge posterior a la solemnitat de Crist Rei de tot l’Univers (enguany dia 22 de novembre) s’escau el primer dia de l’Advent, temps propici per renovar-nos i preparar-nos degudament per a les celebracions de les festes de Nadal. Cada dissabte d’aquest temps litúrgic la nostra Parròquia ha ofert un espai d’oració per a tothom que hi pugui estar interessat. Després de la missa vespertina, a la Capella del Roser s’hi ha exposat el Santíssim Sagrament i s’hi ha celebrat una hora santa de pregària eucarística.

Jordi Llabrés i Sans.


We use cookies

We use cookies on our website. Some of them are essential for the operation of the site, while others help us to improve this site and the user experience (tracking cookies). You can decide for yourself whether you want to allow cookies or not. Please note that if you reject them, you may not be able to use all the functionalities of the site.